Ehrlichióza

2.6.2022, 39 452 přečtení, 15 komentářů Onemocnění Ehrlichióza

Lidská ehrlichióza je infekční onemocnění přenášené klíšťaty. Původcem je bakterie Anaplasma phagocytophilum, dříve nazývaná Ehrlichia phagocytophilum (odtud název nemoci), která napadá bílé krvinky, proniká do nich, čímž snižuje jejich obrannou funkci a způsobuje horečnaté onemocnění nazývané lidská granulocytární ehrlichióza. Onemocnění může být velmi závažné v těhotenství.

Ehrlichie jsou velmi drobné mikroorganizmy příbuzné Rickettsiím, které způsobují další onemocnění. Šipka na obrázku lokalizuje původce nemoci uvnitř bílé krvinky. Ehrlichióza je vážné onemocnění, které, pokud není léčeno, může mít závažné následky zvláště u lidí se sníženou obranyschopností a lidí bez sleziny.Ehrlichie

Příznaky onemocnění

Ehrlichiózu je těžké diagnostikovat jen podle klinických příznaků. Projevuje se horečnatým stavem po kousnutí klíštětem, trvajícím 3-7 dní, často ale mnohem déle. Doprovázena bývá bolestí hlavy a svalů, jen ve 20 % se vyskytuje vyrážka. Zvětšeny jsou uzliny, někdy játra a slezina, objevují se bolesti svalů, břicha, horečka, malátnost, zvracení a častá bývají i různá ochrnutí. Je to onemocnění především akutní, některé těžší případy, neléčené včas přechází do stavu chronického a mohou ohrožovat i život pacienta. Muži onemocní touto chorobou častěji než ženy (4:1).

Komplikace v těhotenství

Komplikace mohou nastat u těhotných žen. Během těhotenství dochází k přirozenému útlumu imunitního systému, který není schopen dostatečné obrany proti tomuto onemocnění a může tak mít vážný průběh. Těhotné ženy by proto neměly v žádném případě podceňovat napadení klíšťaty.

Těhotenství

Léčba

Ehrlichióza je v časných stadiích dobře léčitelná. Nejvhodnější je léčba antibiotiky jako je doxycyklin. Na rozdíl od borelióz je použití penicilinových (beta-laktamových) antibiotik neúčinné. Vyšetření infekčnosti klíštěte, v kombinaci s klinickými příznaky, je tedy velice důležité pro správné určení diagnózy a volbu účinné léčby.

V těhotenství je však doxycyklin kontraindikován. Alternativou u gravidních je např. azithromycin či rifampicin.

Přehled výskytu infikovaných klíšťat

Na základě klíšťat vyšetřených v laboratoři Protean s.r.o. byly připraveny přehledy výskytu infikovaných klíšťat v jednotlivých letech a jejich rozložení v krajích a okresech.


výskyt infikovaných klíšťat

15 příspěvků v diskuzi

Načítám komentáře...

Váš komentář

Související články

Lymeská borelióza 19.5.2022, 116 komentářů
Klíšťová encefalitida 8.6.2022, 53 komentářů
Léčba lymské boreliózy 7.6.2022, 6 komentářů

6 důvodů, proč se s klíšťaty obrátit na nás

3 dny
Nejrychlejší v ČR
7 nemocí
Nejkomplexnější analýza
Vyšetření v Praze
Sběrné místo
17 000 klíšťat
Nejvíce zkušeností
24/7
Nonstop telefonická podpora
expresní analýza a další
Nadstandardní služby
+420 724 731 832 nebo
+420 380 120 427 (24 hodin denně)
laborator@kliste.cz
Protean s.r.o.
Dolní 2102/2 (Státní veterinání ústav)
370 04 České Budějovice
IČ: 28089421